Kobro

28.01.202218:15Źródło:bilety24Kategoria:Spektakl

Lokalizacja

  • Teatr Nowy im. K. Dejmka - Mała Sala, Zachodnia 93, Łódź, 90-402

Opis


reżyseria:
Iwona Siekierzyńska
scenografia, kostiumy, światło:
Izabela Stronias
muzyka:
Marzena Majcher
inspicjentka:
Hanna Molenda
prapremiera:
22 listopada 2014 r., Mała Sala
występują:
Monika Buchowiec, Joanna Król (gościnnie), Przemysław Dąbrowski, Wojciech Droszczyński, Krzysztof Pyziak
Sztuka Kobro pióra Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest pierwszą dramatopisarską próbą pokazania fenomenu kobiety i prekursorki, o której twórczości przez wiele lat mówiono wyłącznie w kontekście prac znanego męża – Władysława Strzemińskiego lub uwypuklając wątki biograficzne związane z rodzinnymi konfliktami. Fascynująca historia znanej na całym świecie awangardystki związanej z Łodzią zostanie tym razem pokazana oczami córki, Niki. Za próbą rozrachunku dziecka z rodzicami kryją się pytania o cenę, jaką płaci artysta, gdy tworzy, o to czy połączenie działalności artystycznej z życiem prywatnym jest możliwe.

Najzdolniejsza z młodych, rzeźbiarka Kobro, zjawiskiem o znaczeniu europejskim są jej rzeźby suprematyczne. Jej prace są prawdziwym krokiem naprzód, zdobywaniem wartości niezdobytych, nie są naśladownictwem Malewicza, a twórczością równoległą.

Władysław Strzemiński, 1922

 

Katarzynę Kobro odkryłam na studiach genderowych. W trakcie zajęć rozmawialiśmy o silnych kobietach artystkach i tym, jak ich rola różniła się od męskiej. Uzmysłowiłam sobie, jak mało o nich wiemy i jak bardzo są lekceważone. A przecież historie Camille Claudel, która była w cieniu Rodina, a także Katarzyny Kobro są fascynujące.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, „Gazeta Wyborcza – Łódź”, 21.03.2014r.

 

Spektakl Kobro to kolejna odsłona łódzkiej trylogii. Po premierach spektakli Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata i Hotelu Savoy działania Nowego zostały zauważone przez recenzentów, którzy przyznali scenie przy Więckowskiego specjalną Złotą Maskę za przywrócenie teatrowi łódzkich tematów.

 

UWAGA! W trakcie spektaklu aktorzy palą papierosy.

czas trwania: 1 godzina i 15 minut bez przerwy

Sugerowany wiek odbiorcy powyżej szesnastu lat.

Organizatorzy

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka

Ulgowy

25.00

Normalny

35.00

Ulgowy

35.00

Normalny

50.00